HTML

Asperján György

Asperján György író Blog oldala

Friss topikok

  • csaba1959: Két könyvéről tudok ami megjelent: Vészkijárat bejárat, és Vetkőzzünk meztelenre.1976-ban. (2021.10.23. 14:47) Wittner Mariska erényességéről
  • Sheriff_007: @mirnyák: Ez semmilyen igazságszolgáltatás... Másrészt hogy évülhet el 20 év alatt egy ilyen brutá... (2020.12.27. 14:01) RIPORT A NÉPSZABADSÁGBÓL
  • Sheriff_007: Érintettség nélkül és úgy, hogy a gyilkosság idején még rég nem éltem is tombol bennem a düh, hogy... (2020.10.15. 14:19) Labancz Anna 42 éve halott
  • istvankalman: Egy dologban biztos vagyok: A nyomozóhatóság - különös tekintettel az elkövetés időszakára !!! -, ... (2020.10.01. 01:22) Labancz Anna gyilkosa ma 65 éves
  • Szabó Tiborné Hajnalka: @asperjangyorgy: Ez nagyon igazságtalan! Hogy lehet, hogy nem a gyilkos kapja a büntetést, hanem ... (2019.11.30. 14:40) Reménykedés

Linkblog

A rendőrség, az ügyészség, a bíróság közös szégyene

2010.12.09. 13:56 asperjangyorgy

40 év múlva szabadulhat a móri bankrabló

2010. december 9., csütörtök 12:31

Súlyosbította a másodfokú bíróság a móri bankrablással vádolt Weiszdorn Róbert ítéletét. Míg a korábbi ítélet szerint 30 év múlva szabadulhatott volna feltételesen, a mostani döntés szerint legalább 40 évet kell rács mögött töltenie.

A több mint nyolc évvel ezelőtt elkövetett móri bankrablás a legbrutálisabb bűncselekmények közé tartozik, de felderítésének története is egészen megrázó. A mostani ítélettel befejeződik a tényleges elkövetők elleni eljárás, de az ügy ezzel nem  feltétlenül zárul le. A hamarosan távozó legfőbb ügyész, Kovács Tamás a közelmúltban ezt mondta: "Akárki lesz az utódom, akárhogy alakulnak a dolgok, az biztos, hogy az ügyészségnek erkölcsi kötelessége, hogy a végére járjon: hibázott-e az ügyészség a móri eljárásban.” Kovács szerint ez eddig azért nem történhetett meg, mert még mindig nincs jogerős ítélet az ügyben, és ezt mindenképpen meg kell még várni. A mai ítélettel eljött az idő, amire Kovács várt.

DBELO20101209003

Az utolsó szó jogán sajnálatát fejezi ki Weiszdorn (Fotó: Beliczay László)

A kacskaringós, buktatókkal teli eljárás végére minden kétséget kizáróan kiderült, hogy a véres bankrablást Nagy László és Weiszdorn Róbert követték el. Nagy még az első fokú ítélet előtt cellájában öngyilkos lett, Weiszdornt pedig első fokon életfogytiglani börtönre ítélték, amiből legkorábban 30 év után lett volna feltételesen szabadlábra helyezhető.

Weiszdorn Róbertre az ügyészség szigorúbb büntetésért fellebbezett. A november 25-ei tárgyaláson az ügyész azt kérte, hogy tényleges életfogytiglant kapjon a vádlott, de ha egyszer feltételesen szabadlábra is kerülhet, az 30 évnél is később legyen. Az ügyész szerint az elkövetők előre kitervelték, hogy gyilkolni is fognak. Szerinte erre utal, hogy rengeteg fegyvert vittek magukkal, és egyáltalán nem törekedtek arra, hogy álcázzák magukat – vagyis nem féltek a tanúktól.

Weiszdorn ügyvédje szerint védence nem lehetett társtettes hét áldozat meggyilkolása esetében, mert őket az azóta öngyilkos Nagy László egyedül, tőle függetlenül lőtte le. Azt az ügyészség sem vitatta, hogy közvetlenül csak az első áldozat, a biztonsági őr élete múlhatott Weiszdornon. Ő ugyanis két lövést adott le rá, de másokra már nem lőtt, hanem a bank ajtajában őrködött. Az ügyvéd a golyók röppályája alapján azt igyekezett bebizonyítani, hogy Weiszdorn csak a kezén találta el az őrt, a gyilkos golyókat Nagy röpítette bele.

Az ügyvéd szerint Nagy, kihasználva Weiszdorn befolyásolhatóságát és félelmét, akarata ellenére vette rá a rablásra a vádlottat. Még Mórra menet átöltözéskor állítólag fegyverrel is megfenyegette, hogy nem szállhat ki. Ezeket enyhítő körülményként ajánlotta a bíróság figyelmébe.

Nyolc év nyomozás

Az Erste Bank móri fiókját 2002. május 9-én rabolták ki. A támadáskor megölték a fiókban tartózkodó nyolc embert. A tettesek 7,3 millió forinttal távoztak. A brutális bankrablás megrázta az egész országot, nemzeti gyásznapot rendeltek el, a rendőrség hatalmas erőket mozgósított.

A nyomozás azonban többször is vakvágányra jutott, és tulajdonképpen csak a véletlenen múlott, hogy kiderült, kik voltak a valódi elkövetők. Először előéletük alapján Farkas Róbertet és Horváth Szilárdot keresték, és tízmilliós vérdíjat tűztek ki a fejükre. Horváth 13-án feladta magát, és kiderült, hogy erős alibije van, ahogy Farkasról is bebizonyosodott, hogy nem lehetett köze a móri rablógyilkosságokhoz.

Ezután jött a képbe Hajdú László és Kaiser Ede. Őket 2002 júliusában vették őrizetbe. Ezután még két évig tartott a nyomozás. A rendőrség 2004 februári álláspontja szerint Kaiser lőtte le a bank biztonsági őrét, majd az ajtóba állt, hogy ne engedjen be több ügyfelet. A többi áldozattal a változat szerint Hajdú végzett.

A vád koronatanúja Kiglics Attila volt, aki társtettesként részt vett Hajdú és Kaiser korábbi rablásaiban. Kiglics vádalkut kötött a rendőrséggel, és felvette a nyomravezetőnek járó 25 millió forintos jutalmat. Mostanra kiderült, hogy hamis információkkal félrevezette a bíróságot.

02

2004 őszére azonban megváltozott a vád. Hajdúnak annyira erősnek tűnő alibije volt, hogy őt végül csak a fegyverek beszerzésével vádolták meg. Decemberben Hajdú 15 évet, Kaiser életfogytiglant kapott elsőfokon. A rendőrség pedig továbbra is keresett egy harmadik embert, aki elméletük szerint Kaiserrel együtt részt vett rablásban és a gyilkosságokban. A vádlottak fellebbeztek, mindvégig tgadták, hogy közük lett volna a móri rabláshoz, ám egyéb korábbi rablásokat elismertek.

2005 októberében másodfokon Kaiser életfogytiglani ítéletét jogerőre emelték, azonban Hajdú ellen új eljárásra kötelezték a Fővárosi Bíróságot. Az új eljárásban már Hajdút ismét azzal váolták, hogy ő volt Kaiser társa Móron. Közben eljárás indult Kaiser barátnője ellen is, hamis tanúzás miatt. A nő azt állította, hogy a rablás idején együtt volt Kaiserrel. Azóta kiderült, hogy igazat mondott.

2007-ben véletlenül derült ki az igazság. Akkor ugyanis előkerültek a Móron használt fegyverek egy erdőben, egy fémdetektorral erdőt járó hobbirégész bukkant rájuk. A fegyvereken lévő nyomok alapján találtak rá Nagy Lászlóra és Weiszdorn Róbertre, akik elismerték, hogy ők rabolták ki a móri bankot.

Utólag az is kiderült, hogy a rablás után, menekülés közben gyorshajtásért megbírságolták őket, ám az ellenük eljáró rendőrök nem fogtak gyanút, nem vizsgálták át a fegyverekkel és pénzzel teli autót.

Nehéz per

Weiszdorn Róbert másodfokú tárgyalásán az utolsó összegzéskor az ügyész és az ügyvéd is kitért a nyomozás szövevényes történetére. Az ügyész azzal kezdte, hogy már kétszer járt tévúton a nyomozás, ezért különösen fontos, hogy tényleg olyan vádlott áll-e most a bíróság előtt, akinek köze van a bűncselekményhez. Azonban ő is és az ügyvéd is fontosnak tartotta jelezni, hogy a korábbi ítéletek is törvényesek voltak.

05

Az ügyész szerint számos esetben eleve lehetetlen a teljes igazságot feltárni, és a bíróságnak sokszor ellentmondásos bizonyítékok és vallomások alapján kell mérlegelnie. Az, hogy később más megállapításra jut a bíróság, még nem jelenti azt, hogy az első esetben ne törvényesen járt volna el.

Az ügyvéd ennél is messzebbre ment. Azzal zárta bő kétórás védőbeszédét, hogy a Kaiser Ede elleni elsőfokú ítéletben semmi kivetnivalót nem talált, a tanúvallomások őt is meggyőzték, és hogy szerinte az ügyészség és a bíróság is megfelelően járt el, esetleg a rendőrök hibázhattak a tanúk kikérdezésekor. „Az igazságszolgáltatást semmilyen rossz szó sem érheti” – mondta azzal kapcsolatban, hogy két embert is elítéltek, akiknek semmi közük sem volt a bűncselekményhez. Az ügyész annyi hibát felrótt a nyomozóknak, hogy érdemes lett volna jobban ellenőrizni azt az esetet, amikor gyorshajtásért megbüntették a banktól menekülő elkövetőket.

SŐT, HOZZÁTEHETEM, HOGY A BÜNTETÉSVÉGREHAJTÁS SZÉGYENE IS. NAGY ÚGY MEGÍRTA A NAPLÓJÁT, HOGY ARRÓL SEM A BÖRTÖN VEZETÉSE, SEM A BÍÓSÁG, SEM AZ ÜGYÉSZSÉG NEM TUDOTT. A TERJEDELMES PAKSAMÉTÁT - VALAKI - KILOPTA (NYÍLT TITOK, HOGY KI), AZ IRATBÓL KÖNYV LETT, AMELYNEK BEMUTATÓJÁRA ELMENT AZ ORSZÁGOS RENDŐRFŐKAPITÁNY ÉS MINDENKI MÁS, AKINEK KOMOLY SARA VOLT ABBAN, HOGY AZ EGÉSZ NYOMOZÁS ÚGY ALAKULT, AHOGYAN. VALLJUK BE: DILETTÁNS MUNKA VOLT. ENNÉL DILETTÁNSABBNAK MÁR CSAK AZ ÜGYÉSZSÉG MUTATKOZOTT. ÉS VÉGÜL A SZINTE MINDEN ÜGYBEN RENDKIVÜL DILETTTÁNS MAGYAR BÍRÓSÁG. A TANÁCSVEZETŐ BÍRÓ, MINDEN ELLENTMONDÓ TÉNYT FIGYELMEN KÍVÜL HAGYVA, KÉT MÁSIK BŰNÖZŐT ÍTÉLT ÉLETFOGYTIG TARTÓ SZABADSÁGVESZTÉSRE. AMIKOR KIDERÜLT, HOGY MEKKORA BAKOT LŐTT, MÉG CSAK EGY EJNYE-BEJNYE SEM HANGZOTT EL, SŐT, AZ ILLETŐ TANÁCSVEZETŐP BÍRÓT A MAGYAR BÍRÓSÁG MUNKÁJÁT IRÁNYÍTÓ ORSZÁGIS IGAZSÁGSZOLGÁLATÁSI TANÁCS TAGJÁVÁ NEVEZTÉK KI, EZZEL EGYBEN A KÖZVÉLEMÉNYBEN KIJELÖLTÉK A MAGYAR BÍRÓSÁGOK HELYÉT OTT, A BÉKA FENEKE ALATT.

ÍGY TALÁN ÉRTHETŐBB AZ ÍTÉLŐTÁBLA KOMPENZÁLÓ BUZGALMA, AMI PERSZE NEM MENTI FEL A BÍRÓI KART, AMELYRŐL VÉGÜL IS KÁR VOLNA LEBECSÜLŐEN SZÓLNUNK, HISZEN ÚGY TELJESÍT, MINT AZ ORSZÁGVEZETÉS, VAGYIS AZZAL EGYÜTT ÁSSA A MAGYARSÁG KÜLÖNBEN IS ELÉG MÉLY SÍRGÖDRÉT.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://asperjangyorgy.blog.hu/api/trackback/id/tr972504336

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása