FairyFeller:
Az USA jogrendszerében nem jellemző a kettős mérce - két példa, az egyik magyar vonatkozású
Életfogytiglanra is ítélhetik a szexrabszolgákat tartó étteremkritikust, Joseph Yannai-t
...
"Fedetlen keblekkel kellett járnia a házban, együtt kellett zuhanyoznia fogvatartójával, és az ágyba is vele kellett tartania annak a magyar lánynak, akit Joseph Yannai (66), a New York állambeli neves étteremkritikus csalt ki magához egy asszisztensi munka ígéretével két évvel ezelőtt – derült ki a vádiratból...Yannai a magyar lánnyal egyidejűleg egy brazil hölgyet is fogva tartott erődszerű házában, de már 2003 óta űzte gyomorforgató szenvedélyét. A rendőröknek már akkor feltűnt, hogy Yannai külföldi lányokat édesget magához, de nem volt ellene bizonyíték...Az ügyészek most már tudják: az író magát tulajdon női alkalmazottjának kiadva lépett kapcsolatba bébiszitter-közvetítő szolgálatokkal, majd a jelentkező lányokat rábeszélte, hogy vállaljon nála szakácskodással és asszisztenskedéssel járó munkát. Egy időben általában két lány alkotta a háremét, és mivel a beutazás során a lányok – Yannai tanácsára – füllentettek a bevándorlási hivatalnak, teljesen ki voltak szolgáltatva a perverz fickónak, aki ráadásul nem is fizetett nekik a „szolgálatokért"...
– A lány nem szenvedett testi sérüléseket, de szerencsésnek mondhatja magát, hogy még kiutazása előtt felvette a kapcsolatot egy szintén Pound Ridge-ben élő magyarral, így amikor bajba keveredett, volt kihez fordulnia – mondta Cornelius Merritt nyomozó. A New York állami törvények megsértéséért Joseph Yannai 7 évi büntetéssel felelhet, a rabszolgatartást, embercsempészetet, bevándorlási szabályok megsértését tiltó szövetségi törvények megszegése miatt ugyanakkor életfogytiglani büntetés is várhat rá." (...)
[ www.blikk.hu/blikk_aktualis/magyar-szexrabszolgat-tartott-a-neves-kritikus-2042119 ]
---
Téglával verték szét a lány barátjának fejét, azért mert fehér
www.youtube.com/watch?v=jA0Rmae9aAE
***
Magyarországon sokan talán úgy érezik, hogy a bíróságok kettős mércét alkalmaznak a jogalkalmazási gyakorlatban. Van, mikor úgy érezhetik, hogy valakinek a származása pozitív, vagy éppen negatív diszkriminációként érvényesül ilyenkor. Nem egyszer nyilvánosságra jutott már olyan eset, melyben egyesekre gyilkosságokért is csupán felfüggesztett börtönbüntetést szabtak ki, míg más esetben, másoknak akár egy könnyű sérülést sem okozó pofonért is letöldendő járt.
Az USA-ban nem számít (vagy JELLEMZŐEN nem számít) a bőrszín, a kinézet, a származás, vagy a társadalmi rang az ítélethozatal kapcsán. Azt hiszem, ilyen gyakorlatot lehet csak leginkább demokráciának, jogi egyenlőségnek nevezeni.
Ha a fenti esetet Magyarszágon képzeljük el, véleményem szerint nem biztos, hogy egyenlő módon bánna a "politikától ugyebár független" bíróság, a hatóság az ügy két variációjával, amelyben a különbséget csupán az agresszor-áldozat származása jelentené.
Tehát míg egyik esetben x-származású önszerveződő csoportosulás súlyosan bánatalmazna egy y-származású egyedüli férfit azért, mert annak barátnője x-származású, addig a másik esetben y-származásúak bántalmaznának egyetlen x-származású férfit, mert annak barátnője y származású, adott esetben.
Könnyen lehet sajnos, hogy a két elméletileg egyforma feltételre Magyarországon a gyakorlatban különböző kimenetek valósulnának meg. X-származásúnak nagyobb esélye lehet kisebb büntetéssel, vagy éppen semmilyen büntetéssel megúszni, amíg y-származásúnak nagyobb esélye volna aránytalanul súlyos bírósági ítélethez.
Hasonló jelenségről tesz tanúbizonyságot jelenleg az örkényi tanár-diák konfliktus és annak folyamata. Majd meglátjuk.